Deprecated: strlen(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/drob1/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/utils.php on line 445
Drobisie uwielbiane przez dzieci wędliny https://drobisie.pl w linii Drobisie oferujemy pełne smaku i bogate w białko parówki, paróweczki i wędliny plastrach w radosnych opakowaniach. Drobisie charakteryzuje duża zawartość mięsa Thu, 25 Feb 2021 10:18:59 +0000 pl-PL hourly 1 https://drobisie.pl/wp-content/uploads/2017/05/favicon.png Drobisie uwielbiane przez dzieci wędliny https://drobisie.pl 32 32 Nauka samodzielnego jedzenia https://drobisie.pl/nauka-samodzielnego-jedzenia/ https://drobisie.pl/nauka-samodzielnego-jedzenia/#respond Thu, 25 Feb 2021 09:27:24 +0000 http://drobisie.pl/?p=2417 Continue reading "Nauka samodzielnego jedzenia"]]> Zachęć dziecko do samodzielnego jedzenia!

Każda nowa umiejętność wymaga wielu powtórzeń i cierpliwości.
Tak samo jest w przypadku nauki samodzielnego jedzenia.

Każde dziecko dorasta we własnym tempie i zdarza się, że bardzo wcześnie opanowuje trudną sztukę używania sztućców, inne z kolei potrzebują na to więcej czasu. Rolą rodzica jest wsparcie dziecka w procesie nauki oraz motywacja do osiągnięcia samodzielności. Przygotowaliśmy 10 wskazówek, które przydadzą się w zdobywaniu nowych umiejętności i zachęceniu do samodzielnego jedzenia.

 

Po pierwsze synchronizacja ruchów!

Maluszek celując posiłkiem do buzi, czy ręką, czy łyżeczką, ćwiczy koordynację oko – ręka. Oznacza to, że dziecko rozwija system synchronizacji swoich ruchów z obiektem obserwacji. Koordynacja ruchowo-wzrokowa jest niezwykle ważna w codziennym życiu można je również ćwiczyć poprzez: zabawy manipulacyjne, rysowanie, rzucanie piłką itd.

 

Po drugie rozwój małej motoryki

Nauka samodzielnego jedzenia to również przyspieszenie rozwoju małej motoryki. Dziecko rozpoczynając przygodę z poznawaniem nowych smaków, czyli po ukończeniu 6 miesiąca życia może nakryć przedmiot dłonią i zamknąć na nim palce. Maluszki mające 7- 8 miesięcy powinny znać umiejętność chwytu nożycowego  (polega ono na używaniu kciuka, przywodzeniu i odwodzeniu go od dłoni). W następnych miesiącach rozwija się u dziecka chwyt szczypcowy i chwyt pęsetkowy –   ta zdolność jest najbardziej wykorzystywana podczas utrzymywania przedmiotów w dłoni oraz  najbardziej przydaje się w czasie nauki samodzielnego jedzenia. Dzięki tym chwytom możliwe jest  utrzymanie w dłoni sztućców, czy małych kawałków jedzenia.

Po trzecie wytchnienie dla rodzica i budowanie relacji

Kiedy dziecko staje się samodzielne, potrafi samo zjeść posiłek, opiekun może w tym czasie zająć się innymi sprawami, obserwując jak pociecha sobie radzi. W tym czasie można również wspólnie z dzieckiem zjeść posiłek, co będzie niezwykle ważnym czynnikiem w przyszłości do wzmacniania relacji międzyludzkich i szacunku oraz budowania tradycji.

A oto nasze 10 wskazówek:

  1. karmienie na 2 łyżeczki – Pozwól na zabawę łyżeczką, moczenie jej w zupce itd. Nie karm bezpośrednio z miseczki, czy ze słoiczka, którą trzymasz w ręku.
  2. pozwól jeść rączkami czyli metoda BWL (Baby-Led Weaning)– dotykanie, rozdrabnianie, rozcieranie  palcami jedzenia to dla dziecka nowe odkrycie. Pozwól mu poznać jedzenie wszystkimi zmysłami.
  3. konsystencja posiłków – na początek, ważne jest by posiłki były na tyle gęste i klejące, aby trzymały się na łyżeczce np. gęsta kaszka, zupa krem, rozgnieciony banan, czy pieczona dynia.
  4. wielkość porcji–  kawałki pokarmu, powinny być miękkie, wielkości na jeden kęs, wtedy najłatwiej będzie obsługiwać widelec.
  5. wygodne sztućce – odpowiednie sztućce, muszą być wygodne i bezpieczne dla malucha.
  6. zaakceptuj bałagan – bez paniki! Bałagan na początku nauki samodzielnego jedzenia to nieodzowny przyjaciel dziecka. Minimalizuj straty: przyda się też śliniak z kieszenią lub fartuszek, a na podłogę warto wyłożyć ochronną matę.
  7. urozmaicone dania – barwne, przykuwające wzrok posiłki zachęci dziecko do sięgnięcia po nie. Postaraj się, aby danie nie tylko smakowało, ale również ładnie wyglądało.
  8. wspólne posiłki – atmosfera: unikaj pośpiechu i jedzenia w biegu; wspólne posiłki to dla dziecka także możliwość nauki poprzez obserwację. Od początku warto na swoim przykładzie pokazywać maluchowi, jak powinno się zachowywać przy stole.
  9. pochwały – wyraź swoją aprobatę, gdy widzisz jak maluch się stara, to znakomicie motywuje do dalszych prób
  10. zachęty zachęcaj do użycia sztućców; wskaż, że Ty również ich używasz: „Zobacz, ja jem jogurt łyżeczką.”
]]>
https://drobisie.pl/nauka-samodzielnego-jedzenia/feed/ 0
Zabawa z Drobisiami! https://drobisie.pl/zabawy-z-drobisiami/ https://drobisie.pl/zabawy-z-drobisiami/#respond Thu, 25 Feb 2021 08:19:32 +0000 http://drobisie.pl/?p=2404 Continue reading "Zabawa z Drobisiami!"]]> Zachęć swoje dziecko do kreatywności. Pozwól by włączyło wyobraźnię. Wspólnie spędzony czas z dzieckiem jest najważniejszy dla jego prawidłowego rozwoju i powala szerzej poznawać świat.

Odkryj Drobisiowy świat zabaw! Razem z Tygryskiem i Jeżykiem twórzcie wspólne przygody, pełne emocji i pozytywnych wrażeń.

Poznaj przyjaciół Tygryska!
Rozwiąż krzyżówkę i dowiedz się jak nazywają się jego najlepsi przyjaciele!

 

krzyzowka

droga

zakupy

różnice

 

Pokoloruj postać Tygryska i Jeżyka!
Czy masz już pomysł jak zaprojektować ubranko naszym bohaterom?

tygrysek

jezyk

 

 

 

]]>
https://drobisie.pl/zabawy-z-drobisiami/feed/ 0