Nauka samodzielnego jedzenia
25.02.2021
Zachęć dziecko do samodzielnego jedzenia!
Każda nowa umiejętność wymaga wielu powtórzeń i cierpliwości.
Tak samo jest w przypadku nauki samodzielnego jedzenia.
Każde dziecko dorasta we własnym tempie i zdarza się, że bardzo wcześnie opanowuje trudną sztukę używania sztućców, inne z kolei potrzebują na to więcej czasu. Rolą rodzica jest wsparcie dziecka w procesie nauki oraz motywacja do osiągnięcia samodzielności. Przygotowaliśmy 10 wskazówek, które przydadzą się w zdobywaniu nowych umiejętności i zachęceniu do samodzielnego jedzenia.
Po pierwsze synchronizacja ruchów!
Maluszek celując posiłkiem do buzi, czy ręką, czy łyżeczką, ćwiczy koordynację oko – ręka. Oznacza to, że dziecko rozwija system synchronizacji swoich ruchów z obiektem obserwacji. Koordynacja ruchowo-wzrokowa jest niezwykle ważna w codziennym życiu można je również ćwiczyć poprzez: zabawy manipulacyjne, rysowanie, rzucanie piłką itd.
Po drugie rozwój małej motoryki
Nauka samodzielnego jedzenia to również przyspieszenie rozwoju małej motoryki. Dziecko rozpoczynając przygodę z poznawaniem nowych smaków, czyli po ukończeniu 6 miesiąca życia może nakryć przedmiot dłonią i zamknąć na nim palce. Maluszki mające 7- 8 miesięcy powinny znać umiejętność chwytu nożycowego (polega ono na używaniu kciuka, przywodzeniu i odwodzeniu go od dłoni). W następnych miesiącach rozwija się u dziecka chwyt szczypcowy i chwyt pęsetkowy – ta zdolność jest najbardziej wykorzystywana podczas utrzymywania przedmiotów w dłoni oraz najbardziej przydaje się w czasie nauki samodzielnego jedzenia. Dzięki tym chwytom możliwe jest utrzymanie w dłoni sztućców, czy małych kawałków jedzenia.
Po trzecie wytchnienie dla rodzica i budowanie relacji
Kiedy dziecko staje się samodzielne, potrafi samo zjeść posiłek, opiekun może w tym czasie zająć się innymi sprawami, obserwując jak pociecha sobie radzi. W tym czasie można również wspólnie z dzieckiem zjeść posiłek, co będzie niezwykle ważnym czynnikiem w przyszłości do wzmacniania relacji międzyludzkich i szacunku oraz budowania tradycji.
A oto nasze 10 wskazówek:
- karmienie na 2 łyżeczki – Pozwól na zabawę łyżeczką, moczenie jej w zupce itd. Nie karm bezpośrednio z miseczki, czy ze słoiczka, którą trzymasz w ręku.
- pozwól jeść rączkami czyli metoda BWL (Baby-Led Weaning)– dotykanie, rozdrabnianie, rozcieranie palcami jedzenia to dla dziecka nowe odkrycie. Pozwól mu poznać jedzenie wszystkimi zmysłami.
- konsystencja posiłków – na początek, ważne jest by posiłki były na tyle gęste i klejące, aby trzymały się na łyżeczce np. gęsta kaszka, zupa krem, rozgnieciony banan, czy pieczona dynia.
- wielkość porcji– kawałki pokarmu, powinny być miękkie, wielkości na jeden kęs, wtedy najłatwiej będzie obsługiwać widelec.
- wygodne sztućce – odpowiednie sztućce, muszą być wygodne i bezpieczne dla malucha.
- zaakceptuj bałagan – bez paniki! Bałagan na początku nauki samodzielnego jedzenia to nieodzowny przyjaciel dziecka. Minimalizuj straty: przyda się też śliniak z kieszenią lub fartuszek, a na podłogę warto wyłożyć ochronną matę.
- urozmaicone dania – barwne, przykuwające wzrok posiłki zachęci dziecko do sięgnięcia po nie. Postaraj się, aby danie nie tylko smakowało, ale również ładnie wyglądało.
- wspólne posiłki – atmosfera: unikaj pośpiechu i jedzenia w biegu; wspólne posiłki to dla dziecka także możliwość nauki poprzez obserwację. Od początku warto na swoim przykładzie pokazywać maluchowi, jak powinno się zachowywać przy stole.
- pochwały – wyraź swoją aprobatę, gdy widzisz jak maluch się stara, to znakomicie motywuje do dalszych prób
- zachęty – zachęcaj do użycia sztućców; wskaż, że Ty również ich używasz: „Zobacz, ja jem jogurt łyżeczką.”